Zákon operoval před rokem 2014 pouze s institutem věcných břemen. Aktuální rozdělení zavedl až nový Občanský zákoník. Nyní se tak věcná břemena dělí na dva druhy, na služebnosti a reálná břemena. Když tedy někdo mluví o věcných břemenech, může myslet jeden nebo druhý typ. Pojem věcné břemeno je tak obecným, zastřešujícím pojmem. Často používané spojení věcné břemeno služebnosti není správné.
Služebnost
Služebnost může zatížit nemovitost tak, že vlastník domu, bytu, pozemku apod. musí ve prospěch jiné nemovitosti nebo osoby něco strpět nebo se něčeho zdržet. Zákon tu tedy ukládá pasivní povinnost. Služebnosti mohou být sjednány jak na dobu určitou, tak neurčitou.
Občanský zákoník výslovně uvádí tyto typy služebnosti:
- Služebnost inženýrské sítě
- Opora cizí stavby
- Služebnost okapu
- Právo na vodu
- Služebnost rozlivu
- Služebnost stezky, průhonu a cesty
- Právo pastvy
- Užívací právo – „Služebností užívacího práva se uživateli poskytuje právo užívat cizí věc pro jeho vlastní potřebu a potřebu jeho domácnosti.“ (§ 1283)
- Požívací právo – „Služebností požívacího práva se poživateli poskytuje právo užívat cizí věc a brát z ní plody a užitky; poživatel má právo i na mimořádný výnos z věci.“ (§ 1285)
- Služebnost bytu
Výčet uváděný zákonem není definitivní, tj. nevypočítává všechny možné typy služebností, které lze zřídit, jen popisuje nejčastější z nich.
Institut služebnosti zakládá pro oprávněného právo něco užívat, ale nikoli povinnost.
Příklad služebnosti bytu
Pokud třeba rodiče darovali synovi byt a ve smlouvě pro sebe zřídili věcné břemeno služebnosti bytu, je jedno, že přes léto bydlí na chatě, břemeno platí dál. Až se budou na podzim stěhovat zpět, nikdo jim v tom nemůže bránit.
V praxi je dobré rozlišovat mezi pozemkovou a osobní služebností. Pozemková služebnost je služebnost, která je spojena s konkrétní nemovitou věcí. Patří sem například služebnost energetických sítí nebo služebnost cesty. Osobní služebnost je služebnost, která je zřízena ve prospěch konkrétní osoby. Sem spadá třeba služebnost bytu.
Reálná břemena
Reálné břemeno znamená, že vlastník určité věci musí je ve prospěch jiné osoby něco dát nebo vykonat. Jedná se o aktivní povinnost.
Příklad reálného břemene
Babička daruje vnukovi byt, ale požaduje, aby jí pomáhal s úklidem, nákupy a v případě nemoci ji vozil k lékařům nebo do nemocnice.
Štítky