Co to je zástavní smlouva
Jde o zajišťovací institut práva. Uzavírá ji věřitel a dlužník, který dává věřiteli určitou věc do zástavy. V případě, že je zástavou věc ve vlastnictví jiné osoby než dlužníka, stává se smluvní stranou také tato osoba, která je označovaná jako zástavce.
V jaké formě musí být zástavní smlouva
Zástavní smlouva musí mít písemnou formu u věcí movitých (výjimku tvoří movité věci, které jsou jako zástava odevzdané zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě) a u nemovitostí, které jsou evidované v katastru nemovitostí.
V některých případech je nutná forma notářského zápisu, například když je zástavou závod nebo jiná věc hromadná, nemovitost neevidovaná ve veřejném seznamu a také pokud má zástavní právo k movité věci vzniknout zápisem do Rejstříku zástav, který vede Notářská komora České republiky.
Co musí obsahovat zástavní smlouva
Povinné údaje zástavní smlouvy stanovuje občanský zákoník. Patří mezi ně:
- označení zástavce a zástavního věřitele
- předmětu zástavy (nemovitosti, které se zástava týká)
- způsob vzniku zástavního práva
Po dohodě si mohou smluvní strany do smlouvy zanést i další náležitosti v souladu s právními předpisy. Může jít například o smluvní pokutu.
Zástavní smlouva k nemovitosti
Se zástavní smlouvou se setkáte například u hypotéky. Pokud jde o nemovitou věc, která je zapsaná v katastru nemovitostí, musí do něho být zástavní právo smluvní zapsané. Zástavní smlouva s ověřeným podpisem se přikládá k návrhu na vklad zástavního práva do katastru.
V případě, že se jedná o nemovitost, která se do katastru nemovitostí nezapisuje, vznikne zástavní právo až po zápisu do Rejstříku zástav.
Máte na svém bytě zástavní právo ve prospěch banky nebo jiného věřitele a chcete ho prodat? Obraťte se na nás, postaráme se o výkup bytu i jiné nemovitosti.
Štítky