Spoluvlastnictví je spojené s různými komplikacemi. Funguje tak, že každý ze spoluvlastníků má právo k celé věci. Toto právo je však omezeno stejným právem dalších spoluvlastníků. A s tím bývá často spojena řada neshod a konfliktů.
Navíc konkrétně spoluvlastnictví nemovitosti nemusí být pro všechny strany stejně výhodné. Ať už se jedná o jakékoli důvody, tento majetkový vztah může kterýkoli ze spoluvlastníků bezdůvodně ukončit a rozhodnout se pro zrušení podílového spoluvlastnictví.
Zrušení spoluvlastnictví NOZ
Podíváme se, jaké jsou možnosti z pohledu zákona.
Oddělení ze spoluvlastnictví
„Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. Každý ze spoluvlastníků může kdykoli žádat o své oddělení ze spoluvlastnictví.” (§ 1140 NOZ)
Občanský zákoník dále uvádí, že kromě oddělení ze spoluvlastnictví, může spoluvlastník požádat o zrušení spoluvlastnictví jako celku. Nesmí to však být v nevhodnou dobu nebo k újmě jiného spoluvlastníka. Zrušení spoluvlastnictví je podle zákona možné pouze dvěma způsoby: dohodou nebo rozhodnutím soudu.
Dohoda o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví
V ideálním případě se ukončení podílového spoluvlastnictví provádí dohodou o zrušení spoluvlastnictví. Pak následuje vypořádání. V případě, že dohoda není možná, se podává návrh k soudu, který rozhoduje. Další možností je řešit spor mimosoudně, například prostřednictvím mediátora. Pokud nastane situace, že žádný z vlastníků majetek nechce, dojde k jeho rozprodání a následnému rozdělení zisku mezi vlastníky.
Vypořádání spoluvlastnického podílu soudní cestou
Pokud se vám dohoda se spoluvlastníky ani prodej třetí osobě nepodaří, zbývá poslední možnost a tou je zrušení spoluvlastnictví soudem. Ten pak rozhoduje o vypořádání spoluvlastnického podílu, přičemž existují tři možnosti, jak to uskutečnit.
- Rozdělení společné věci – pokud je to možné, přečtěte si, jaký je postup konkrétně u rozdělení nemovitosti.
- Přikázání společné věci za přiměřenou náhradu – soud může za úhradu podíl přikázat jednomu nebo více spoluvlastníkům. Musí však o něj mít zájem a zároveň dostatečné finanční prostředky.
- Dražba nemovitosti – veřejná dražba je poslední variantou, když není možné nemovitost rozdělit ani přikázat některému spoluvlastníkovi.
Chcete prodat svůj podíl?
Obraťte se na nás, o všechno se postaráme. Právní a realitní servis máte zdarma.
Zjistit více
Štítky