Volejte kdykoliv 257 22 33 22

Prodej spoluvlastnického podílu nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti

Prodat spoluvlastnický podíl na nemovitosti není úplně jednoduché. Málokdo chce koupit jen část domu nebo bytu a když už se podaří kupce najít, může celou situaci zkomplikovat spoluvlastník. Jaké jsou možnosti?


Prodej celé nemovitosti

Nejvýhodnější variantou je, když se všichni spoluvlastníci shodnou na prodeji nemovitosti. Je to nejsnazší řešení, jak vypořádat spoluvlastnický podíl.

Prodej podílu spoluvlastníkům

Můžete nabídnout svůj podíl ostatním spoluvlastníkům. Pokud budou souhlasit a domluvíte se na ceně, která bude přijatelná pro obě strany, máte po starostech.

Odkup podílu od spoluvlastníků

V případě, že o nemovitost ve spoluvlastnictví stojíte, nabídněte spoluvlastníkům, že od nich jejich podíly odkoupíte. Pokud budou souhlasit a shodnete se na ceně, není co řešit.

Prodej podílu třetí osobě

V případě, že se s ostatními spoluvlastníky nedomluvíte, můžete nabídnout svůj podíl třetí osobě. Počítejte však s tím, že za svůj podíl nezískáte tolik, kolik si představujete. Jestli vlastníte polovinu nemovitosti, s nejvyšší pravděpodobností nezískáte polovinu její tržní ceny. Dále je obtížné najít kupce. Stále je to jen podíl a nikoli celá nemovitost, kterou obvykle kupující preferují. A když už ho najdete, musíte s nabídkou na odkoupení za stejnou cenu nejdříve oslovit spoluvlastníky. Mají totiž předkupní právo.

Je možné, že od vás podíl nakonec odkoupí, přestože to v minulosti odmítli. Také však mohou celou věc protahovat a komplikovat. A pokud ne, je tu další řešení – výkup podílu na nemovitosti.

Nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti

Nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti

Nemovitost ve společném vlastnictví s sebou často přináší mnoho problémů. Zejména, když se její spoluvlastníci nedokáží společně domluvit. Co představuje největší potíže?

Přečíst článek