Nabídnout nemovitost online Nabídnout nemovitost online

Co je to dluh

Zadlužené nemovitosti: exekuce

Pod pojmem dluh se nám většinou vybaví finanční částka, ale nemusí to tak být pokaždé. Může se jednat i o povinnost jiného plnění. Chcete mít jasno v termínech dluh, pohledávka nebo závazek? Pak čtěte dál.


Dluh

Dluh je povinnost splnit závazek. Je to předmět vztahu mezi věřitelem a dlužníkem, kdy věřitel je oprávněný a dlužník povinný. Dluh může vzniknout například na základě nákupu zboží, čerpání úvěru nebo za služby, s tím, že dlužník bude hradit později. Za tuto možnost většinou platí ještě úrok.

Dluh se obvykle prokazuje písemným potvrzením, které může mít například podobu směnky nebo dluhopisu. Jak bude dlužník splácet, může stanovovat splátkový kalendář.

Pohledávka

Pohledávka je právo věřitele požadovat od dlužníka plnění vzniklé z určitého závazku. Pohledávka může být peněžitá i nepeněžitá.

Závazek

Závazek je dvoustranný vztah mezi věřitelem a dlužníkem. Na jedné straně je dlužník, který má povinnost svůj dluh řádně a včas splnit. Na druhé straně je věřitel, který má pohledávku, tedy právo splnění dluhu požadovat. Závazek vzniká nejčastěji na základě smlouvy.

Přemýšlíte o prodeji svého domu, bytu nebo pozemku? Kontaktujte nás, specializujeme se na výkup zadlužených nemovitostí.


Štítky

Co je to promlčení

Co je to promlčení

Exekuce a insolvence

Potřebujete vědět, co je promlčení a čeho se týká? Zajímá vás, jaké jsou promlčecí lhůty a kdy začínají běžet? To vše se dozvíte v našem článku. Také zjistíte, která práva se promlčují a která ne.

Přečíst článek